Dijeta za giht

dijeta za giht

Dijeta za giht možda je jedna od glavnih mjera usmjerenih na što ranije uklanjanje boli i normalizaciju metabolizma u tijelu.

Giht je sistemska bolest koja dovodi do poremećaja metabolizma mokraćne kiseline. Giht se često ponavlja, a može doći i do pogoršanja u pozadini dobrobiti. Soli natrijevog urata nakupljaju se u ligamentnom aparatu, zglobnim zglobovima, hrskavičnim membranama itd. Najčešće se giht opaža kod onih ljudi koji ne kontroliraju unos hrane, često konzumiraju meso, začinjenu hranu i alkohol. Nepokretan životni ritam, emocionalni šok i kronični stres mogu pogoršati predispoziciju za bolest. Nasljedni faktor u prijenosu bolesti također se događa, posebno ako se gore opisani način života usvoji u porodici. Giht počinje akutno, najčešće noću. U početku je bol lokaliziran u velikom zglobu prstiju, u stopalima, laktovima i koljenima. Bol može trajati dan, a zatim nestati, ostavljajući osjećaj ukočenosti i trenja u zglobu. Napadi se mogu ponoviti, šireći se na druge zglobove, zahvaćeni zglobni zglob je edematozan, uočljivo je crvenilo. Kako bi se ublažilo stanje, propisana je dijeta koja se temelji na smanjenju količine unesenih proteina na 0, 8-1 grama po kg. tjelesne težine, što će zaustaviti tjelesnu proizvodnju mokraćne kiseline.

Dijeta za giht na nogama

Giht je prilično raširena patologija zglobnih zglobova, uzrok gihta leži u prekidu normalnog metabolizma u tijelu, a posebno - kada se natrij mokraćne kiseline (njen ostatak soli) nakuplja u zglobnim kapsulama i ligamentima.

Dijeta za giht na nogama zahtijeva od pacijenta da se pridržava određenih granica onoga što je dozvoljeno u upotrebi hrane da jede isključivo umjereno i da ne gladuje; tijekom posta se proizvodi više mokraćne kiseline, što izaziva vršne bolove. Prejedanje povećava stres na mokraćni sistem, a to također dovodi do prekomjernog nakupljanja mokraćne kiseline. Pacijent s gihtom je kontraindiciran da jede meso, ribu, čorbe od mesa i ribe, životinjske masti, sve dimljeno, iznutrice, kavijar. Također ćete se morati suzdržati od konzumiranja pasulja i začina. Osim toga, dijeta za giht na nogama podrazumijeva potpuno odbacivanje alkoholnih pića - piva, vina i drugih. Pacijentu su kontraindicirane: čokolada, jak čaj, kava, kakao, kolači s kremama, maline, smokve, grožđe, začinjeni i slani sirevi.

Dijeta za giht na rukama

Dijeta za giht na rukama uključuje stabilizaciju postotka uree u tijelu, kao i metabolizam općenito, isključivanjem hrane koja sadrži mnogo urina iz svakodnevne prehrane. U isto vrijeme, dozvoljeno je konzumiranje mlijeka, jaja, voća, povrća, sira, utvrđeno je da je postotak purina u njima vrlo nizak, štoviše, imaju visoku energetsku vrijednost i savršeno utažuju glad.

Kod gihta, mokraćna kiselina se najčešće taloži u zglobnim kapsulama ruku, uzrokujući upalu i jaku bol. Na vrhuncu pogoršanja bolesti, pacijenta uznemiruju ograničenje i bol u pokretima. Prva stvar koja može pomoći u takvom trenutku je stroga dijeta s izuzetkom određene hrane.

Gotovo sve vrste mesa se ne preporučuju za konzumaciju, bujoni osim čorbi od povrća, preljeva za umake, aspika, dimljenog mesa, pakiranih juha, ribljeg kavijara, ribe, konzervirane hrane, zasićenog čaja, kave, kakaa, mahunarki, proizvoda s produženim rokom trajanja, začinsko bilje, kolači sa kremom, čokolada, alkohol, smokve, grožđe, maline.

Ograničite dnevni unos kuhane živine i ribe, rajčice (ne više od 3 dnevno), karfiola, kiselice, paprike, celera, rabarbare i šparoga. Također biste trebali ograničiti količinu zelenog luka i peršina, maslaca, mlijeka.

Na jelovniku za svaki dan mogu se naći sljedeći proizvodi: lignje, škampi, kokošja jaja, vegetarijanske supe, nemasni svježi sir, sir, pavlaka, razne žitarice, kruh, tjestenina, orasi, sjemenke, kupus, različito povrće, med, marmelada, marshmallows, jabuke, agrumi, dinje, avokado. Kvas, sokovi, kompoti, razna biljna ulja.

Uz strogo pridržavanje dijetetske prehrane i pravilnog liječenja lijekovima, bolni grčevi pri kretanju u rukama će se smanjiti, a uobičajeni pokreti neće uzrokovati nepodnošljivu bol.

Dijeta 6 za giht

Dijeta 6 za giht također je indicirana za liječenje bolesti mokraćnog sustava, dijateze s visokom stopom mokraćne kiseline, oksalurije, cistinurije. Ishrana je usmjerena na normalizaciju proizvodnje mokraćne kiseline, vraćanje normalnog urinskog okruženja (od kiselog do alkalnog).

Prednosti dijetetske prehrane za smanjenje unosa hrane bogate purinima, oksalnom kiselinom i prevlast hrane u svakodnevnom jelovniku koja može normalizirati metabolizam. Proizvodi ne zahtijevaju posebnu pripremu, proces kuhanja je prilično jednostavan, ali meso i riblje proizvode potrebno je prokuhati kako bi se uklonili dio purina iz proizvoda u juhu. Nadalje, na temelju dobivenih kuhanih proizvoda mogu se pripremiti različita druga jela, ali imajte na umu da se meso može konzumirati najviše 2-3 puta tjedno, po 150 grama, riba se može jesti češće, ali u obrocima ne više od 170 grama.

Morate jesti frakciono, 4-6 puta dnevno, ne zaboravljajući da pijete dovoljno tečnosti u isto vrijeme. Jednom svakih sedam do deset dana možete organizirati istovarne dane jedući svježi sir ili voće, a možete i kefir. U takvim danima pacijent mora popiti najmanje 2, 5 litre tekućine. Post je neprihvatljiv jer može zakomplicirati bolest.

Jelovnik ishrane 6 za giht mora biti u skladu sa sljedećim standardima: dnevni koeficijent proteina 80-90 g, dnevni koeficijent masti 80-90 g, dnevni koeficijent ugljikohidrata 400 g; broj kalorija dnevno je 2600-2900 kcal; retinol 0, 5 mg, tiamin 1, 5 mg, askorbinska kiselina 150 mg; natrijum 4 g, kalijum 3, 5 g, kalcijum 0, 75 g itd.

Možete jesti malo posne ribe, mliječnih proizvoda, žitarica, jaja, povrća, voća, alkalne mineralne vode, slabog čaja.

Dijeta 8 za giht

Dijeta 8 za giht je propisana ako pacijent ima bilo koji stepen pretilosti. Pretilost, kao posljedica prejedanja, stvara dodatno opterećenje za sve tjelesne sisteme i pogoršava bilo koju trenutnu bolest. Suština prehrane je uklanjanje viška masti u tkivima. Sadržaj kalorija u prehrani potpomognut je većim postotkom proteina i smanjenjem postotka masti te gotovo isključenjem ugljikohidrata (120-130 g proteina, 80 g masti, 120 g ugljikohidrata, kalorija - do 2000).

Meni stola broj 8 vam omogućava da koristite: malo raži, hljeb od pšeničnih mekinja, supe sa povrćem, 2-3 puta nedeljno možete jesti malo nemasne govedine, jela od piletine, ribu - oslić, bakalar. Riba i meso poslužuju se pirjani, kuhani i pečeni. Žitarice i tjestenina su ograničeni. Fermentirani mliječni proizvodi - kefir, nemasni svježi sir. Jaja se mogu jesti najviše 1-2 dnevno. Bobice i voće mogu se jesti svježi i kao kompoti, sokovi. Prikazani su čaj, slaba kafa, sokovi od voća i povrća. Potpuno isključeno s jelovnika: peciva, proizvodi od tjestenine, razni slatkiši, žitarice od riže i griz, slatko voće, grožđe, bilo koja masna ili začinjena hrana također je kontraindicirana.

Dijetalni meni za giht

Izbornik prehrane za giht isključuje hranu bogatu purinom. Samo ograničavanjem proizvodnje mokraćne kiseline može se ublažiti sindrom boli. Dijetu treba slijediti dovoljno ozbiljno, hrana je djelotvorna - 4 puta dnevno, post je kategorički neprihvatljiv - to potiče proizvodnju mokraćne kiseline. Važno je napomenuti da je dijetalna prehrana važna, kao i lijekovi. Postoji mnogo varijacija u prehrambenoj prehrani, ali mnogi pacijenti sami sastavljaju približan meni, zasnovan na razlikama u određenom organizmu i uzimajući za osnovu hranu dozvoljenu za konzumaciju. Dijeta broj 6 za giht je najefikasniji kompleks u dijetalnoj terapiji za giht, ali ipak je bolje provjeriti sa svojim liječnikom neke nijanse prehrane kako biste izbjegli moguće komplikacije. Dakle, razmotrite primjer jednodnevne dijete za giht:

  • 1. doručak: salata od povrća, voćna pita sa prosom, kuvano jaje.
  • 2. doručak: odvar od šipka, odvar od bobica može se koristiti u luku.
  • Ručak: rezanci sa mlekom, žele.
  • Popodnevna užina: svježe voće.
  • Večera: kolači od sira, povrće od kupusa, slab čaj.

Dati meni je otprilike, kao jelo za ručak, možete skuhati varivo od povrća ili neko drugo toplo jelo. Priroda obroka može biti različita, ali jedno pravilo treba biti isto - veći postotak hrane treba poslužiti u tekućem stanju.

Dijeta sa gihtom tjedan dana

Dijeta za tjedan dana s gihtom može biti prilično raznolika i ukusna, glavna stvar je ne prelaziti i pripremati obroke samo od dopuštenih proizvoda. Posebne vještine kuhanja nisu potrebne, posebni obroci za osobe koje pate od gihta se lako pripremaju i po mnogo čemu su slični vegetarijanskoj hrani.

Stroga dijeta tjedan dana s gihtom propisana je u akutnom razdoblju bolesti, osim toga, pacijentu je propisan strog odmor u krevetu, liječenje lijekovima propisuje liječnik. Hrana bi trebala biti uglavnom tekuća, post je neprihvatljiv, važno je i piti oko dva litra tekućine dnevno. Primjer dijetetskog obroka za dva dana za giht:

Prvi dan:

  • Prije jela: čaša juhe od šipka.
  • 1 doručak: čaj sa mlijekom, salata od kupusa.
  • 2. doručak: sok od povrća.
  • Ručak: boršč sa juhom od povrća, komad kuhanog mesa s bijelim umakom (ne više od 100 gr. )
  • Popodnevna užina: čaša čorbe od šipka.
  • Večera: heljda sa mlijekom, biljni kupusi.
  • Prije spavanja: voćni sok.

Drugi dan:

  • Prije jela: čaša juhe od šipka.
  • 1 doručak: čaj sa mlijekom, salata od repe prelivena maslacem ili pavlakom.
  • 2. doručak: sok od povrća.
  • Ručak: supa od povrća sa ječmom, šnicle od kupusa.
  • Popodnevna užina: voćni sok.
  • Večera: kotleti od šargarepe, žele.
  • Prije spavanja: lubenica ili čaša jogurta.

Popis jela može se kombinirati, ne zaboravite da se učinak dijetetske terapije može dugo postići i konsolidirati samo ako se u potpunosti promatra.

Recepti za giht

Recepti za giht nisu komplicirani i ne zahtijevaju posebnu pripremu ili određeni skup proizvoda.

Rezovi od povrća, salate:

  • Salata od krastavca i zelene salate. Povrće sitno nasjeckajte, posolite, možete začiniti pavlakom ili kremom s malo masnoće.
  • Vinaigrette. Kuvani krompir, šargarepu, repu narežite na kockice, dodajte iseckane krastavce, jabuke, zelenu salatu. Pomiješajte sve komponente, dodajte malo soli i začinite suncokretovim uljem.
  • Salata od mrkve sa zelenim graškom. Šargarepu sameljite renderom, dodajte zelenilo i grašak iz konzerve, začinite nemasnom pavlakom.

Supe:

  • Čorba od krompira. Prvo se krumpir kuha dok ne omekša, zatim se protrlja kroz sito i razrijedi juhom do željenog stanja. Zatim dodajte bijeli umak, maslac i jaje. Sve se zajedno kuha nekoliko minuta, nakon čega se servira sa začinskim biljem i pavlakom.
  • Supa od mlečnih rezanaca. Prvo se rezanci kuhaju u vodi oko 5 minuta, zatim se dodaje kuhano mlijeko i juha se kuha dok se rezanci ne skuhaju. Na kraju kuhanja dodajte maslac i šećer.

Prilozi, deserti i umaci:

  • Zobene pahuljice sa mlijekom. Skuvati mleko, dodati zobene pahuljice, so i šećer po ukusu, kuvati dok ne omekša. Na kraju kuhanja dodajte malo maslaca.
  • Omlet. U malu količinu mlijeka samljeti brašno, pa dodati umućena jaja, ostatak mlijeka, sve ponovo umutiti i staviti u tiganj u rernu na srednju temperaturu.
  • Syrniki. Pomiješajte svježi sir sa grizom, jaje dok ne postane gusto, a zatim oblikujte skute i uvaljajte u brašno. Pržite na ulju i poslužite toplo za čaj.
  • Beli sos. Osušite brašno u tavi dok ne postane kremasto, sjedinite sa maslacem, neprestano mešajući. U smesu dodajte vrelu čorbu i kuvajte 10 minuta.

Dijeta za pogoršanje gihta

Dijeta za pogoršanje gihta propisana je pri prvoj manifestaciji bolesti. Pogoršanje najčešće počinje noću, kao napad akutnog artritisa prvog metatarzofalangealnog zgloba. Znakovi:

  • Brz razvoj kliničkih simptoma doseže maksimum nakon 2-6 sati.
  • Jaka bol u zahvaćenoj zglobnoj kapsuli.
  • Oticanje i crvenilo zahvaćenog zgloba.
  • Nestanak svih manifestacija bolesti nakon 5-14 dana s obnavljanjem tjelesne aktivnosti.

Glavni princip liječenja tijekom egzacerbacije je spriječiti napredovanje bolesti, uz stvaranje pravilnog načina života za pacijenta.

  • Ograničavanje upotrebe mesa, mesnih juha, peradi, ribe, iznutrica, plodova mora, pasulja). Ishrana treba da bude bogata ugljenim hidratima i mlečnim proteinima. Tečnost se konzumira do 2-3 litre dnevno.
  • Odbijanje alkoholnih pića.
  • Promjena režima liječenja ako su propisani diuretici.

Dijeta za pogoršanje gihta propisana je 10-14 dana. Naglasak u jelovniku stavljen je na upotrebu tekuće hrane - fermentiranih mliječnih proizvoda, želea, kompota, sokova, slabog čaja, juha od povrća. Dobro je piti alkalnu mineralnu vodu.

U razdoblju pogoršanja uočeni su probavni poremećaji, pa je važno pridržavati se štedljive prehrane. Kad se bolest smiri, možete jesti male količine mesa i ribe (ne više od 1-2 puta tjedno i 100-150 grama). Možete jesti mliječne proizvode, povrće, jaja, žitarice, voće.

Dijeta protiv purina

Anti-purinska dijeta jelovnik sa proizvodima u kojima je sadržaj mokraćne kiseline praktički minimalan. Propisuje se za bolesnike s gihtom, kao i za one koji imaju uratnu nefrolitijazu, hiperuricemiju, hiperurikozuriju.

  • Potpuno je zabranjena upotreba: meda, kave, čokolade, grožđa i njegovih proizvoda, čorbi (osim povrća), dimljenog mesa, iznutrica, mahunarki, kolača, krem peciva, punomasnog mlijeka, kiselice, repe, rotkvice, ribe, svinjetine, cvjetače , alkohol.
  • Ograničite unos hrane: cijelo kuhano-dimljeno, kava, rajčica, začinsko bilje, šljive, slanina, maslac.
  • Može se jesti: krompir, pileće i zečje meso, žitarice, povrće (šargarepa, repa, krastavci, bundeva), pavlaka, svježi sir, kefir, lubenice, limunovi, bijeli kupus, luk, bijeli luk, bijeli kruh, jaja, zeleni čaj , kopar, kobasice, kuhana kobasica, biljno ulje.

Propisuje se antipurinska dijeta u trajanju od 10-14 dana, sve dok se stanje pacijenta ne poboljša. Nadalje, ovisno o zdravstvenom stanju, u prehranu se unosi malo -pomalo više hrane, ali prema glavnim odredbama prehrane. Oštra promjena prehrane može izazvati još jedno pogoršanje, pa ćete u ovom slučaju morati započeti liječenje od početka.

Dijeta za giht i artritis

Dijeta za giht i artritis, ili, kako kažu, "bolesti aristokrata" svodi se na jedno - ograničavanje unosa hrane bogate mokraćnom kiselinom. Bolest je neugodna, uglavnom zbog jakih bolova u zglobovima, ali se lako liječi, a prvenstveno zbog prehrane.

Čak i uz upotrebu najskupljih stranih lijekova bez dijete, oporavak neće doći. Uz pravilnu dijetetsku prehranu, poboljšanje nastupa nakon tjedan ili dvije, a pod određenim uvjetima liječenja, nakon godinu dana, sva ograničenja i zabrane upotrebe hrane mogu se potpuno otkazati.

U početku se vrijedi odreći životinjskog mesa, mesnih i ribljih juha, iznutrica, srdela, haringe, skuše i alkohola.

Smanjite potrošnju govedine, kobasica, ribe, pasulja, rotkvica, karfiola, špinata, kakaa, kafe.

Ne ograničavajte se na upotrebu žitarica, tjestenine, mliječnih proizvoda, sira, jaja, želea, maslaca. U čorbi od povrća možete imati supe od povrća, meso i riba mogu biti, ali samo kuhani i to ne češće od 1-2 puta sedmično.

Ako nema patologija kardiovaskularnog i mokraćnog sustava, dnevni unos tekućine možete povećati na 2-2, 5 litara dnevno. Odvar od šipka, sokovi od bobičastog voća, čaj od lipe su korisni. Alkalne vode mogu se proizvoditi iz mineralnih voda.

Dijeta za giht i pretilost

Dijeta za giht i pretilost temelji se na smanjenju broja kalorija u dnevnom unosu zbog lakih i brzo probavljivih ugljikohidrata i masti, uz povećanje postotka proteina u dnevnom obroku. Zbog toga se smanjuje tjelesna težina, uspostavlja se metabolizam masti i ravnoteža vode i elektrolita.

Prema svom sastavu, dnevna norma prehrane br. 8 sadrži: proteine - 100-110 g, masti - 80-90 g (od čega je 50% biljnih), ugljikohidrate - 120-150 g, kilokalorije - 1600-1800. Samo u bolničkim uvjetima s teškom pretilošću propisuje se dijeta s energetskom vrijednošću od 1200 kcal.

Trebali biste jesti u malim obrocima, 5-6 puta dnevno, u malim količinama. Težinu obroka možete izračunati pomoću kuhinjske vage, a veličina porcije postiže se povrćem, što daje osjećaj sitosti, a također ne stvara stresnu situaciju za tijelo, a dijeta se može slijediti dugo od vremena. Bolje je dinstati, kuhati, peći jela, a bolje je smanjiti upotrebu prženih, sjeckanih jela.

Regulirajte tekućinu dijetom br. 8 u količini od 1, 2-1, 5 litara. Na primjer - ne više od pola zdjele supe, ne više od 5-6 čaša tečnosti po dnevnom unosu, soli - oko 5 g, odreći se začina i alkohola. Može se koristiti u plodovima mora (ako nema kontraindikacija).

Ako slijedite dijetu, a kasnije uključite fizičku aktivnost u svoju dnevnu rutinu, možete ubrzati proces ozdravljenja i vratiti metabolizam, osiguravajući pozitivan rezultat.

Naravno, poštujući recept nutricioniste, možete zaustaviti akutne napade gihta, ali se oni mogu potpuno izliječiti samo u kombinaciji s terapijom lijekovima. Stoga, kada se pojave prvi znakovi, trebate se odmah obratiti klinici za specijaliste kako biste spriječili razvoj ozbiljnih sistemskih promjena. Apsolutno je kontraindicirano samoliječenje i zanemarivanje dijetetskog recepta za giht.